Sohbet Nasıl Ortaya Çıkmıştır


Sohbet Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Sohbet Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Sohbet nasıl ortaya çıkmıştır; İnsanlar doğası gereği iletişim kurabilme ve sohbet edebilme ihtiyaçları vardır. İlk insanlardan beri bu olgu devam etmiştir. İletişim çağlara göre çeşitli farklılıklar göstermiştir. Örneğin ilk zamanlarda yaşayan insanlar birbirleri ile iletişimde dumanı yönlendirmeyi ve bu sayede birbirleri ile iletişim kurmuşlardır. İletişimin karşılıklı yapılmasına sohbet denmiştir. Sohbet yöntemleri günümüz dünyası ile birlikte çok çeşitli haller almaktadır. Bu sohbet yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

1.) Telgraf kullanmak

Telgraf özellikle ortaçağda çokça kullanılmıştır. İnsanlar mors alfabesinden yararlanarak, birbirleri ile iletişim kurmuşlardır. Günümüzde telgraflar pek tercih edilmez. Çok pratik araçlar tercih edilir.

 

2.)Mektup yazma

Mektup geçmiş yılların popüler sohbet etme yöntemidir. Mektuplarla iletişim pek kolay değildir, zaman almaktadır. Fakat alınan mektuplar insanlara göre değer taşımaktadır. Uzakta yaşayan insanlar postaneler aracılığıyla sevdikleriyle, dostlarıyla, ailesiyle iletişim kurmuştur. Fakat gönderim süresinin uzama ihtimali olduğundan, acil haberleşme dışında insanlar genellikle duygularını paylaşmıştır. Bu duygu ve düşünceler sevdikleri tarafından önem verildiği için genellikle saklanmıştır.

Günümüzde mektup yazma yerini elektronik mailler almıştır. Eskiden mektuplara verilen önem, günümüzde daha hızlı ve daha pratik olduğu için değerini yitirmiştir.

3.)Karşılıklı sohbet

: Bu sohbet yöntemini ilk insanlar kullandığı kadar günümüzde ve gelecekte de kullanılmaya devam edecektir. Ölmeyen bir sohbet yöntemidir. En etkili sohbet yöntemidir. İnsanlar karşılıklı duygularını mimikleri ile görebilmektedir. İletişimin en önemli kavramı konuşmaktır. Konuşmak için de önemli olan göz temasıdır. Karşılıklı sohbet bu imkanı vermektedir. Sohbet arasında yapılan çay, kahve ile sohbete keyif katmak istenmiştir. Diğer sohbet çeşitlerinde bu mümkün değildir.

Karsilikli sohbet

4.) Telefon kullanmak

Telefonlar hızlı ve pratiktir. Özellikle uzakta olan insanlarla iletişim ve sohbetin en etkili ve hızlı yoludur. İnsanlar anında bilgiye ulaşabilir. Bu nedenle acil durumlar için de kullanılır. Telefonlar günümüze kadar birçok değişimler yaşamıştır. Telefonun ilk kullanıldığı zamanlarda insanlar sadece ses ile iletişim kurarken, günümüzde birçok iletişimi içinde barındırmaktadır. Telefonlar aracılığı ile sesli veya görüntülü sohbet edebilir, mesaj atabilir, birçok uygulama aracılığı ile iletişim kurabilir. Günümüzde en sık kullanılan iletişim aracıdır.

Sohbet Nasil Ortaya Cikmistir

Sohbet Nasil Ortaya Cikmistir

4 Yorumlar

 1. Sanem

  4 Mart 2021 at 22:23

  Emeginize saglık basarılarınızın devamını dilerim harıkasınız..

  Cevapla
 2. Ekru

  4 Mart 2021 at 22:24

  Harika bi paylasim okudum cok faydalandim:)

  Cevapla
 3. iNTeL

  4 Mart 2021 at 22:25

  Ben sohbet etmeyi seviyorum diyorsan sohbet etmenin tam sırası. Sizleri de sohbet sitemizde ve bizle sohbet etmeye bekleriz

  Cevapla
 4. reçel

  4 Mart 2021 at 23:09

  Güzel paylaşım teşekkürler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir