Sözsüz İletişim Neden Önemlidir


Sözsüz İletişim Neden Önemlidir

Sözsüz İletişim Neden Önemlidir

 

İletişim, her bireyin kendini ifade edebilmesi için çok önemlidir. Sözlü, sözsüz, yazılı ve görsel iletişim olarak üçe ayrılır. Sözsüz iletişimin yeri, sözlü iletişim kadar fazladır. Gün içinde farkında olmasak da sürekli beden dilimizi kullanırız. Hoşumuza giden bir şeye gülümsediğimizde, bir şeye sinirlendiğimizde yüzümüz bizi ele verir. Aynı zamanda karşımızdaki kişi bize bir şey anlatırken kafa sallamamız, seni dinliyorum anlamına gelir. O yüzden iletişimde yeri çok büyüktür. Bazı kültürler arasında beden dili farklılığı görülür. O yüzden yanlış anlaşılma durumu olabilir. Ama kendi kültürümüz içerisinde beden dilini doğru kullanmamız ve anlamamız iletişimin sağlığı açısından önemlidir.

 

 Beden Dili Nasıl Anlaşılır?

 

Vücudumuzun tamamının hareketi, bir beden dilidir. Kolumuzu yanımızdaki kişinin omzuna atmamız, samimiyeti, sürekli temas halinde olduğumuz bir kişiyle olan yakınlığımızı gösterir. Onunla mesafeli olmamız da aramızda daha resmi bir ilişki olduğunu gösterir. En önemli noktalardan biri de göz temasıdır. Göz teması, duyguları gösterir. Birinin size bakışından, sizden hoşlanıp hoşlanmadığını anlayabilirsiniz. Veya giydiği kıyafetlerin renklerinden o anki ruh durumunu çözümleyebilirsiniz. Tabi bu sadece genel tanımlarla değil, beden diline de odaklanmalıyız.

 

 Jest Ve Mimikler

 

-Yüzümüzdeki tepkiler mimiklerimizi, bedenimizdeki tepkiler jestlerimizi anlatır. Jest ve mimikler, esas ve ikincil olarak ikiye ayrılır.

-Esas jest ve mimikler, iletmek istediğimiz hareketlerimizi, ikincil ise refleksiv şekilde istemeden ortaya çıkan hareketlerimizi anlatır.

-Birini doğrulamak isterken başımızı aşağı yukarı sallarız. Bu, beden dilinde evet anlamına gelir. Bir şeye cevabımız hayır ise başımızı sağa ve sola sallarız.

-Bu tarz küçük hareketler sayesinde insan iletişimi kolaylaşır ve daha anlaşılır kılar.

 

 Kendi Beden Dilinizi Keşfedin

 

Kendi beden dilinizi keşfetmeniz, başkalarıyla sohbet ederken onun da beden dilini anlayabilmeniz açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Yaptığınız hareketleri hangi duygu durumunda yaptığınız önemlidir. Birinden hoşlandığınızda veya haz etmediğinizde vücudunuzun nasıl tepki verdiğini izlemelisiniz. Bu sayede karşı taraf ile empati yapıp beden dilini çözümleyebilirsiniz.

 

Yani kısacası sözsüz iletişimin hayatımızdaki yeri çok büyüktür. Kendimizi ifade edebilmemiz için, karşı tarafın ifade ettiği şeyi doğru anlayabilmemiz için iletişime önem vermeliyiz.

Sozsuz İletisim Neden Onemlidir

Sözsüz İletişim Neden Önemlidir

3 Yorumlar

 1. Ekru

  6 Mart 2021 at 02:02

  İletisime önem vermeliyiz… Harika bi yazi olmus tsklerr

  Cevapla
 2. kıvanç

  6 Mart 2021 at 16:27

  iletişim herzaman önemi büyük

  Cevapla
 3. Sözcü

  7 Mart 2021 at 12:23

  Güzel bir ortam cıkın cıkın gelin hayran kalacaksınız

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir